вторник, 26 май 2015 г.

Дискусия за овладяването на космоса

През есента на 1960 година бях избран за секретар на Факултетното бюро на ДКМС във Философско-историческия факултет на Софийския държавен университет. Избирайки важните задачи за включване в проектоплана за работата на Факултетното бюро през II-я семестър на 1960/1961 учебна година, четох много статии в тогавашните списания за обществени науки. В списание „Проблеми на мира и социализма“ прочетох статия от чехословашки автор за идеологическата просвета, ръководена от ЧКП. Сред темите, които са били предложени за обсъждане на техни семинари по теоретични проблеми, ме впечатли „Философско обосноваване на овладяването на Космоса“.

В проектоплана за Втория семестър включих задача – да се организира дискусия на студентите от специалност „Философия“ по поставената в Чехословакия тема. Когато преди заседанието на Бюрото за приемане на плана разговарях с преподавателката Светла Панова, тя ме посъветва да поискам мнението и на доц. Добрин Спасов.

В разговора ми с него доцент Спасов, наред с другите препоръки, каза, че на овладяването на Космоса едва ли е необходимо философско обосноваване. Но като голям напредък в развитието на човечеството, на взаимодействието му с природата, то само може да поражда нови или да изявява разнообразни аспекти на старите философски проблеми. Уточнихме се темата на предлаганата дискусия да бъде изменена и формулирана: „Философски проблеми, свързани с овладяването на Космоса“.

Предложих на Факултетното бюро проектоплана с тази формулировка на темата на дискусията и като отговорник за изпълнението на задачата – студента от III курс Димитър Петров Ангелов. Планът бе обсъждан и приет, а Димитър се зае с популяризирането на идеята за дискусията. Началото на пилотираните космически полети през 1961 година се оказа най-мощният стимулатор на интереса към дискутираните проблеми.

Състояха се няколко сбирки на желаещи да участват, включително и през първия семестър на учебната 1961/1962 година. Тогава на такава сбирка останах с впечатление, че участниците са малко и дискусията се свежда до обсъждане на въпроса: вярна ли е тезата на Енгелс, че всичко родено на този свят е достойно да загине и може ли овладяването на Космоса да помогне за обратното.

Мислейки, че по-нататъшното изпълнение на тази задача изпада в едностранчивост, аз се съветвах с тогавашния отговорник за работата с ДКМС на Факултетното бюро на студентската партийна организация. Стигнахме до извода, че като факултетно мероприятие тази дискусия вече се оказва недостатъчно представителна и следва да бъде преустановена. Това обявих пред участниците, подчертавайки, че като самодейна група, ако искат, може да продължават обсъждането на по-нататъшни сбирки.

Но те по-нататък не се събираха. Може би са преценили изказването ми като израз на недоверие към тях.

Мисля, че то наистина беше грешка. Преди да изкажа това мнение, трябваше отново да се посъветвам със заинтересованите от студентската самодейност преподаватели. Можехме да ги помолим и за възможно, макар и нередовно, тяхно участие. Не се заехме с изготвяне на възможно по-пълна библиография, която да разпространим чрез дружествените бюра на ДКМС. Не направихме опит да се свържем с интересуващи се от тези проблеми студенти от други страни. А и на каквото и ниво да бе обсъждането, то не беше вредно в никакво отношение.

Затова мисля, че с изказаното мнение, за съжаление, съм внесъл микроскопичен принос за регреса на републиката.

М. Михайлов

Няма коментари:

Публикуване на коментар