вторник, 24 май 2016 г.

"Празнични" въпросителни

Наложителни са въпросителни изречения. Най-нов повод е краткият спор между водещия телевизионното предаване "Панорама" и Филип Станев на 20 май 2016 година. Водещият Бойко Василев подкрепи критици на предложението за провеждане на национален референдум едновременно с предстоящите избори за президент на републиката. Откриват основание за критиката в "противоконституционност" на някои от въпросите, изискващи отговор от гражданите на референдума. Същността на тезата за "противоконституционност" е прикривано твърдение за некомпетентност на българския народ да участва в политическия процес у нас. 

Филип Станев напълно логично се позова на чл. 1 от Конституцията на Република България, алинея (3), която гласи: "Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверинетет". Какво може да се каже при наличието на толкова категорична конституционна норма? Не са ли държавни институции избираните от нас народни събрания – велико и обикновено? Ако не са, тогава в какво качество приемат закони и ни определят задълженията, а за неизпълнението им – и наказанията? Ако не са институции, не са ли поне от народа излъчвани части от народа? Ако не са части от народа, какви изчадия адски са?

Какво противопостави на мнението на Филип Станев водещият журналист? Член 9 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, алинея (2). Какво постановява тази алинея? По същество постановява лишаване на гражданите (народа, суверена) от право на участие в осъщетвяването на най-съществената роля на държавната власт. В нея са изброени по точки въпросите, които не може да решава национален референдум. Не "не е целесъобразно", не "не трябва", а "не могат да се решават"! Избрали сме обикновено Народно събрание, за да ни каже през 2009-а година, какво не можем!

Не смятам, че е целесъобразно, нито е необходимо, всички изброени в точките на тази алинея въпроси да се решават чрез национален референдум. Отделен е въпросът, че въпросите не се решават, а на въпросите се отговаря и отговорите може да водят към разрешаване на едни или други проблеми.

По-важно е, че конюнкцията на тази алинеия (2) и алинея (3) на същия член 9 от този закон, приет преди 7 години, онищостява, или, ако за някого е по-благозвучно – анеантизира, или, за друг – по-категорично – унищожава, казаното в предходната алинея (1) на този член, че национален референдум се произвежда "за пряко решаване от гражданите на въпроси с национално значение от компетентността на народното събрание". Защото алинея (3) звучи по-тотално: "Не могат да се подлагат на референдум в тяхната цялост кодекси и закони, които уреждат изцяло материята в дадена област". Ето ви отново жив или възкръснал тоталитаризъм! Какво значи това? "Ти, народе, може и да мислиш нещо относно някой детайл, но за целостта сме компетентни само ние".

Какво значи цялост на "дадена област"? И атомът е цялост, и молекулата, и клетката. Всяка наука изследва цялости и области и от по-голям, и от по-малък мащаб. Използването на неопределени, "разтегливи" термини е предпоставка за всякакъв произвол.

Докога, български народе, ще вървиш след свои парвеню-шарлатани?! Вярно е, че не всички са еднакви. Но ето вече трето обикновено Народно събрание, след гласувалото представения правен буламач, продължава да си функционира, без да се интересува от това драстично пренебрежение към правата на суверена! Затова Слави Трифонов, Филип Станев и техните колеги имат морално основание да поставят по-цялостно въпроса за правата на суверена. Но доколкото точка 1-ва на алинея (2) от член 9-и на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, обнародван на 12-и юни 2009 г. се използва като щит срещу всякакви опити за съществено пряко участие на суверена-български народ в осъществяването на държавната власт, трябваше с този член да се започне. Естествено, при положение че предложенията са внесени и гласувани в Народното събрание, връщането назад е неуместно. Но нищо не пречи на тези инициатори, успели да съберат стотици хиляди подписи, да направят преди референдума анкета сред зрителите на тяхното предаване с въпрос: "Съответства ли разпоредбата на член 9, алинея (2), точка 1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, гласяща, че чрез национален референдум не могат да се решават въпроси от компетентността на Великото Народно събрание, на член 1, алинея (3) от Конституцията на Република България, или е противоконституционна?"

При отговор, че не съответства, и ако властващите не се съобразят с него, е необходимо всенародно излизане на площадите и улиците. Моето мнение съвпада с това на 36-те български избиратели в "Обръщение към Министерския съвет", публикувано в тази рубрика на 29 август 2013 година.

Няма коментари:

Публикуване на коментар